Logo warsztatu samochodowego NICA
SERWIS SAMOCHODOWY NICA ul. Ludowa 25
71-700 Szczecin
Tel. 791 77 14 77 E-mail: autoserwis@nica.szczecin.pl
OBSŁUGUJEMY WSZYSTKIE MARKI SAMOCHODÓW
Loga marek samochodów niemieckich, francuskich, japońskich, indyjskich, koreańskich, czeskich, włoskich, amerykańskich

Zużycie paliwa w samochodzie

Myśl przewodnią właściwego użytkowania pojazdu samochodowego stanowią przede wszystkim poszukiwania sposobu na jego względnie ekonomiczne spalanie. Jednakowoż nie powinno się pozwolić na ujawnienie się nieprawidłowości wynikających z oszczędzania paliwa.

Ujemne skutki oszczędzania paliwa

Mówiąc tutaj o ujemnych skutkach oszczędzania paliwa, mamy na myśli przede wszystkim obniżenie odporności na zużycie pojazdu samochodowego, czy też pogorszeniu się jego własności dynamicznych. W szczególności chodzi tutaj o zbyt ubogi skład mieszanki paliwowo-powietrznej, która może spowodować poważne obniżenie się wytrzymałości silnika, zaś w silnikach o olejeniu mieszankowym zbytnie zużywanie gładzi cylindrowej czy nawet spowodować zatarcie tłoka. „Oszczędności” tego typu, nie przyczyniają się rzecz jasna do ograniczenia wydatków eksploatacyjnych pojazdu i wynikają z nieznajomości budowy oraz zasad działania mechanizmów pojazdu samochodowego.

Bak samochodu
Bak samochodu

Czynniki wpływające na zużycie paliwa

Ilość paliwa pobranego przez pojazd w trakcie jazdy uzależniona jest od tego, w jakiej znajduje się on kondycji technicznej jak też od czynników zewnętrznych, które mają wpływ na pojazd w trakcie użytkowania. Bezpośredni wpływ na zwiększenie ilości zużywanego paliwa przez pojazd mają przede wszystkim nieprawidłowe ustawienie gaźnika, zawyżone opory zespołów układu napędowego, jak też rozszczelnienie instalacji paliwowej. Nie mniej jednak pojazd mechaniczny będący sprawny technicznie zazwyczaj wykorzystuje optymalną ilość paliwa, zależną od warunków eksploatacji tudzież od techniki jazdy prowadzącego pojazd.

Kontrola zużycia paliwa

Eksploatacyjny stopień zużycia paliwa w większości wypadków ustala się przy użyciu specjalistycznego przyrządu do kontroli ilości pobieranego paliwa, na przykład typu Flowtronic, który daje możliwość wydzielenia ściśle ustalonej ilości paliwa wykorzystanego podczas wybranej trasy dla danego typu pojazdu. W wypadku braku tego rodzaju urządzeń korzysta się z tak zwanej metody pełnego zbiornika. Procedura ta polega na nalaniu do pełna paliwa do zbiornika pojazdu przed rozpoczęciem przejazdu ustalonego fragmentu trasy i dalej na sprawdzeniu stanu ilości paliwa w baku pojazdu, jaką należy uzupełnić na koniec jazdy tak by zbiornik był ponownie całkowicie napełniony.

Wpływ sposobu prowadzenia samochodu na zużycie paliwa

Na ilość spalonego w trakcie jazdy paliwa w dużej mierze mają wpływ umiejętności osoby prowadzącej pojazd mechaniczny. Najmniejszą ilość spożytkowanego paliwa w trakcie rozpędzania pojazdu osiąga się przez prędkie i płynne, nie mniej jednak niezupełne, otwarcie przepustnicy i rozpędzanie na określonych biegach do szybkości pędu dającej możliwość rozpędzania się na wyższym biegu. Również harmonijna jazda bez nagłego hamowania umożliwia ograniczenie ilości spalanego paliwa, zaś korzystanie z klimatyzacji w samochodzie prowadzi do jego znacznego wzrostu. Z tego względu należy kontrolować proces schładzania pojazdu.

Grzegorz Kaczorkiewicz
30.08.2019