Logo warsztatu samochodowego NICA
SERWIS SAMOCHODOWY NICA ul. Ludowa 25
71-700 Szczecin
Tel. 791 77 14 77 E-mail: autoserwis@nica.szczecin.pl
OBSŁUGUJEMY WSZYSTKIE MARKI SAMOCHODÓW
Loga marek samochodów niemieckich, francuskich, japońskich, indyjskich, koreańskich, czeskich, włoskich, amerykańskich

Lutowanie

Proces łączenia elementów metalowych przy użyciu stopów nazywanych lutami określa się nazwą lutowania. Temperatura topnienia lutu jest mniejsza aniżeli lutowane metale. Wytrzymałe i solidne połączenie wytwarzane jest za sprawą przyczepności oraz resorpcji lutu do materiału elementów lutowanych. W zależności od typu wykorzystanego lutu wyodrębnić można lutowanie twarde, jak też miękkie. W trakcie lutowania twardego w większości wypadków wykorzystywany jest mosiądz, ewentualnie sporadycznie stopy zawierające srebro, jak też miedź w czystej postaci. Wysokość temperatury topnienia lutów twardych sięga od 700 do 1100 stopni Celsjusza.

Zardzewiałe koło samochodu
Lutownica

Źródłem ciepła przy lutowaniu twardym może być palnik gazowy albo urządzenie elektryczne, indukcyjne ewentualnie oporowe. W charakterze topnika zwykle wykorzystywany jest boraks (Na2B4O7). Natomiast podczas lutowania miękkiego, w głównej mierze korzysta się ze stopów cyny z ołowiem, której temperatura topnienia wynosi od 180 do 250 stopni Celsjusza. Do ich stapiania wykorzystuje się lutownice, w większości przypadków elektrycznych, których temperatura jest trochę wyższa aniżeli temperatura topnienia lutu. W celu osiągnięcia zadowalającego połączenia, przed przystąpieniem do lutowania powinno się wierzchnią warstwę oczyścić przy użyciu chlorku cynku. W niektórych przypadkach trzeba zastosować specjalistyczne pasy lutownicze ewentualnie rozcieńczony kwas solny.

Lutowanie twarde i miękkie

Podczas napraw pojazdów samochodowych wykorzystywane jest zarówno lutowanie twarde, jak i miękkie. Najczęściej lutowanie twarde wykorzystuje się podczas napraw chłodnic, w łączeniu przewodów instalacji powietrznej - hamulcowej, zaś lutowanie miękkie znajduje zwykle zastosowanie w trakcie napraw instalacji elektrycznej, do łączenia przewodów i tak dalej.

Grzegorz Kaczorkiewicz
28.01.2020